echo serca

Echo serca

ECHO SERCA (Echokardiografia), to badanie ultrasonograficzne serca. Dzięki badaniu w sposób nieinwazyjny można ocenić jego struktury anatomiczne, funkcjonowanie zastawek oraz pracę (proces skurczu i rozkurczu) komór.

Badanie to pozwala zdiagnozować obecność wad serca, a także obecność płynu w worku osierdziowym (otaczającym serce). Wykrywa także skrzepliny w jamach serca oraz zaburzenia kurczliwości ścian lewej i prawej komory. Wskazane jest u chorych z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, kardiomiopatią. Badanie jest zalecane również dla osób z  zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem wsierdzia lub osierdzia, zaburzeniami rytmu, oraz u chorych po zawale serca.

Badanie jest bezbolesne i zupełnie bezpieczne. Osoba badana musi rozebrać się do pasa, ułożona jest na lewym boku (lewa ręka uniesiona za głowę), aby można było przyłożyć do klatki piersiowej głowicę pod różnymi kątami. Badanie trwa maksymalnie ok. 20-30 minut. Zwykłe echo serca nie wymaga właściwie żadnych przygotowań ani opieki po badaniu.

Wyślij zapytanie

[recaptcha]

Masz pytania? Napisz do nas[recaptcha]