TEST WYSIŁKOWY (próba wysiłkowa) jest badaniem nieinwazyjnym, pozwalającym na ocenę pracy serca podczas wysiłku – na ruchomej bieżni lekarz na bieżąco ocenia zapis EKG i zmiany ciśnienia tętniczego w trakcie wysiłku fizycznego.

Przed rozpoczęciem badania wykonywane jest EKG w spoczynku. Następnie po przygotowaniu skóry (wygolenie włosów i odtłuszczeniu alkoholem lub benzyną) naklejane są elektrody do EKG na klatkę piersiową oraz zakładany jest mankiet do mierzenia ciśnienia. Test rozpoczyna się od powolnego spacerowania na bieżni, co 3 minuty zwiększany jest kąt nachylenia i prędkość przesuwu bieżni co odbierane jest przez pacjenta jako marsz coraz szybszym krokiem pod coraz większą górkę. W trakcie badania pacjent proszony jest o informowanie o wszelkich niepokojących objawach takich jak: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność lub zmęczenie. Test przerywany jest po osiągnięciu limitu tętna, po pojawieniu się dolegliwości lub zmian w zapisie EKG.

Przed badaniem należy powstrzymać się od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny (zalecane jest również, aby włożyć wygodne buty i strój), jak również należy poinformować lekarza wykonującego badanie o przyjmowanych aktualnie lekach i przebytych chorobach serca. Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem.

Wyślij zapytanie
Masz pytania? Napisz do nas