badanie USG

Ultrasonografia jest metoda badania, w której wykorzystuje się od dawna znane zjawisko echa. Nasz okrzyk w górach odbija się od skał i powraca w formie dźwięku słyszalnego dla naszego ucha. W aparatach USG wykorzystuje się ultradźwięki, czyli takie dźwięki, których nie odbiera nasze ucho, ponieważ ich częstotliwość jest zbyt wysoka. Nasz głos zastępuje głowica, która emituje ultradźwięki, odbijają się one od narządów wewnętrznych i powracają do głowicy, która je odbiera. Ten sygnał jest analizowany przez komputer w aparacie USG i emitowany na ekran w postaci obrazu.

Tak można pokrótce opisać zasadę działania USG. Dodatkowo należy dodać, że tych części nadających i odbierających jest bardzo dużo. Im jest ich więcej, tym obraz jest dokładniejszy. Dlatego konieczne jest wykonywanie badań na najnowszych aparatach, które dzięki zaawansowanej budowie i najnowszemu oprogramowaniu uzyskują obraz coraz bardziej doskonały. Znacząco podnosi to wartość diagnostyczną wykonywanych badań i stawianych rozpoznań. W najbliższych latach należy spodziewać się w dalszego postępu w tej dziedzinie.

Dlatego uważam, że aparat po około 5 latach jest już technicznie przestarzały i w celu utrzymania wysokiego standardu wykonywanych badań należy go wymienić.

Poniżej przedstawiam sposób najlepszego przygotowania się do badania USG jamy brzusznej. To wyjątek, ponieważ w brzuchu występują gazy w jelitach. Gaz to niezbyt dobry przewodnik dla ultradźwięków i najzwyczajniej przeszkadza w dobrym obrazowaniu narządów.

 

jak przygotować się na badanie USG jamy brzusznej

 

Pozostałe badania: jak piersi, tarczyca, węzły chłonne itd. występują powierzchownie i do tych badań nie jest wymagane żadne przygotowanie, no może z wyjątkiem tak zwanego luźnego stroju i oczywiście dobrego humoru.

Wyślij zapytanie

[recaptcha]

Masz pytania? Napisz do nas[recaptcha]